«Гарне життя — це процес, а не стан. Це напрямок, а не пункт призначення»​
К. Роджерс

ДО ЯКОГО ПСИХОЛОГА ЗВЕРНУТИСЬ?

10 відмінностей хорошого та поганого психолога

Психолог – це фахівець, який допомагає людям розвивати свій потенціал, вирішувати проблеми та долати труднощі. Однак, як вибрати відповідного психолога та відрізнити його від непрофесіонала? Розглянемо основні критерії та ознаки, які допоможуть вам зробити правильний вибір.У статті ми розглянемо основні критерії та ознаки, які допоможуть вам зробити правильний вибір.

  1.  «Ось тобі така порада!»
    Хороший психолог виводить Вас до вирішення проблеми, поганий дає поради, як краще вчинити. Проблема полягає в тому, що людина може прислухатися до порад, може не прислухатися, але вона не зможе впоратися з проблемою, доки не зрозуміє її сама і не прийде до її вирішення.
    Він також не є суддею у ваших конфліктах. Ніколи не приймає чийсь бік. Допомагає Вам проаналізувати та зрозуміти причини та механізми виникнення конфлікту. Так що якщо Ви на консультації чуєте: «Зроби так, і буде тобі так», Вам краще попрощатися з таким «фахівцем»
  2.  «У Вас педикульозно-орієнтований психоз з ознаками легеневої апатії.»
    Поганий психолог дуже часто ставить людині, яка прийшла на консультацію діагноз, причому тому, кому цей діагноз поставили слова термінології ні про що не говорять. Ярлики діагнозів можуть справити враження, але нічого не говорять про шлях, яким Вам слід йти, щоб вирішити проблему
    До психолога приходять ЗДОРОВІ люди з проблемами різного роду. У постановці діагнозу вони не потребують. Хороший психолог може натякнути на риси характеру, на які можна попрацювати, але він ніколи не ставить діагнозів, і не сипле спеціалізованою термінологією, не розшифровуючи її.
  3. «Був у нас на селі аналогічний випадок…»
    Поганий фахівець нав’язує людині приклад із чужого життя, пропонуючи слідувати второваним шляхом. Гарний, якщо й розповідає подібні історії, то тільки пропонуючи людині послухати та зробити висновок із пережитого іншим досвідом. Запитуючи, як би він вчинив у такій ситуації.
  4. «З Вами все ясно! З Васею Пупкіним було теж саме»
    У хорошого спеціаліста завжди індивідуальний підхід. Він ніколи не шукатиме схожий з Вами випадок.
  5.  «Ну ти…! Тому в тебе проблеми зі спілкуванням.»
    Ніколи, за жодних обставин, щоб Ви не сказали, хороший психолог не відповість Вам агресією чи нерозумінням, і не покаже його, навіть якщо він відчуває те чи інше.
    Він не буде сіпатися, дивитися постійно на годинник, перебивати Вас, дратуватися, відволікатися, не залишить Вас одного і не поспішить.
  6.  «Тут питання ставлю я!»
    Ви не на допиті. Хороший психолог не сильно наполягатиме, якщо Вам не хочеться відповідати. Він працює спокійно, без натиску. І змушувати вас говорити і робити те, що ви не хочете не буде.
    Ви завжди зможете поставити йому свої запитання. Більше того, у тих обсягах, у яких вважає за доцільне, хороший фахівець пояснить Вам механізм дії того чи іншого методу чи прийому, особливості та перспективи запропонованої психотерапії.
  7. «Як мені погано!» або «Як мені добре!»
    Після консультації хорошого фахівця у Вас буде реакція на консультацію. Вона може бути позитивною, може бути негативною, якщо порушена проблема є особливо актуальною для Вас. У поганого фахівця після консультації нічого не зміниться. Тобто. Простіше кажучи, Ви нічого не відчуєтею.
  8. «Про що це Ви?»
    Висококласний фахівець, скільки б у нього консультацій не було, завжди пам’ятає про Вас та Вашу проблему. Пам’ятає всі Ваші скарги, труднощі, сни, асоціації, результати тестів та завдань. Якщо Ви освоювали нову методику та психотерапевт просив Вас позайматися вдома, він поцікавиться та обговорить результати. Ви не зникаєте з пам’яті психотерапевта, ледве минув час сеансу. Він пам’ятає та думає про Вас. Якщо психолог не може згадати, про що Ви говорили минулого разу – не варто продовжувати терапію.
  9.  «Чи вмієте Ви грати на скрипці? — Не знаю, не пробував, але можу навчити»
    Хороший фахівець не стане Вас вчити, що не вміє сам. Поганий вчитиме правильно в’язати вузли моряка, стрибати з парашута десантника і т.д.
  10. «Як це Ви більше не хочете?!»
    Ніколи, за жодних обставин Ви не почуєте від фахівця, що потрібно ходити на консультації і далі, якщо Ви самі вирішили, що Вашу проблему вирішено. До поганого фахівця Ви ходитимете після вирішення проблеми, і він нав’язуватиме Вам нові, не завжди Ваші.

Пам’ятайте, що пошук хорошого психолога – це важливий крок на шляху до свого психологічного благополуччя. Не поспішайте, звертайтеся до перевірених фахівців та довірте свою психологічну підтримку надійному професіоналу.