«Сновидіння — це королівська дорога до несвідомого. Коли людина страждає на безсоння, вона, можливо, намагається уникнути того, що її підсвідомість намагається показати їй»
З. Фрейд

ПСИХОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ

Безсоння

Коли приходить безсоння, ми намагаємося всіма можливими способами якнайшвидше вирушити в «царство Морфея». Вважаємо слонів та овець, але все одно повертаємося до ранку. Універсального засобу від безсоння, на жаль, не існує. Хоча таблетки можуть допомогти, вони часто супроводжуються побічними ефектами. Однак є й інші ефективні методи боротьби з безсонням, які можуть допомогти заснути без ліків.

13 порад від безсоння
  1. Зніміть денні проблеми разом із одягом
    Ми часто не можемо заснути через тривоги та турботи, які заважають розслабитися. Психологи радять зосередитися на поточному дні, уникаючи болісних спогадів про минуле та занепокоєння про майбутнє. Намагайтеся позбутися негативних емоцій, таких як гнів, образа та заздрість. Наприклад, англійці вірять, що добрий сон приходить до тих, хто перед сном вибачився у тих, з ким посварився. Замість того, щоб будувати плани помсти, краще зосередьтеся на приємних думках, і сон не забариться. 

  2. Музика Моцарта та шум вентилятора – відмінні засоби від безсоння
    Вважається, що музика Моцарта має найбільший терапевтичний вплив при безсонні, нормалізуючи артеріальний тиск, пульс і зменшуючи нервозність. Якщо ви не є шанувальницею цього композитора, спробуйте будь-яку спокійну інструментальну музику. Особливо корисні записи з натуральними звуками, такими як хвилі, крики чайок – сприяють глибокому розслабленню. Якщо музика теж не допомагає, увімкніть вентилятор: його монотонне дзижчання може швидко заколисувати. 

  3. Ще один засіб від безсоння – собака
    По-перше, доведено, що спілкування з чотирилапим другом ефективно знімає стрес. По-друге, щоденна прогулянка ввечері з улюбленцем допоможе заспокоїти нервову систему. Напівгодинна прогулянка перед сном сприяє розслабленню і відволікає від негативних думок, що забезпечує тривалий і міцний сон. 

  4. Фізична втома надвечір змусить вас спати навіть на ходу
    Ви, напевно, помічали, що після цілого дня справ і активностей ввечері ви відчуваєте сильну втому і прагнете швидше дістатися до ліжка. Хоча не слід доводити себе до перевтоми (це може порушити сон), помірне фізичне навантаження вдень є необхідним для здорового сну. 

  5. Не перевантажуйте організм їжею після 6-7 годин вечора
    Регулярна фізична активність корисна як поліпшення якості сну, але й підтримки хорошої фізичної форми. Однак лягати спати на голодний шлунок теж не рекомендується, тому що це може ускладнити засинання і призвести до неспокійного сну. Якщо вечеря виявилася недостатньою, випийте склянку кефіру або з’їжте фрукт.

  6. Розслабтеся у ванні з хвойним екстрактом або морською сіллю
    Температура води у ванні не повинна перевищувати 37 градусів, а тривалість процедури – 10-15 хвилин. Після цього відразу вирушайте в ліжко і безсоння, як рукою зніме.
     

  7. Лягайте спати в один і той же час
    Привчивши себе засипати в один і той же час, ви позбавитеся проблеми безсоння, тому що організм «знатиме», що йому час на «бічну». 

  8. Нудна книга або телевізійна передача
    Перед сном заняття чимось нудним, як вивчення граматики можуть допомогти швидко заснути. Це тому, що нецікаві заняття знижують артеріальний тиск і викликають млявість, що сприяє засинання. На відміну від цього, захоплюючі заняття призводять до бадьорості та заважають розслабленню. Тому фахівці радять уникати роботи та цікавих передач перед сном, особливо тим, хто страждає на безсоння.
     

  9. Покладіть грілку або пляшку з теплою водою до ніг
    Перед сном можна скуштувати кілька методів, щоб швидко заснути. Один із них — поставити гірчичники на ікри, що допомагає багатьом людям. Інший спосіб менш приємний, але теж ефективний: відкиньте ковдру і померзніть трохи, зазнайте тремтіння, а потім знову вкрийтеся ковдрою. Це створить відчуття тепла та блаженства, і ліжко видасться затишним. Альтернативно можна встати з ліжка і походити босоніж по пів хвилин 10, поки не втомитеся і не замерзнете.

  10. Випийте перед сном склянку теплого молока або теплої води з медом
    Більшість після цього сплять, як немовлята.
     

  11. Займіться сексом
    Багато людей використовують цей перевірений століттями спосіб боротьби з безсонням. Отримавши розрядку, кожна клітина тіла відпочиває і ми максимально розслаблюємося. Під час сексуального задоволення в організмі виділяються речовини, що сприяють засинанню.
     

  12. Засинайте на правому боці, злегка зігнувши коліна
    Ця поза вважається найбільш зручною для сну, оскільки м’язи залишаються розслабленими, а робота серця не може. Вона також ідеальна для людей, які хропуть, оскільки знижує ймовірність нічного хропіння. Якщо вас все ж таки будять звуки власного хропіння, спробуйте не спати на спині і підніміть подушку, щоб полегшити дихання. 

  13. Перестаньте турбуватися через безсоння
    Дейл Карнегі мав рацію, стверджуючи, що нестача сну, хоч і знижує енергію та працездатність, не є смертельною. Організм вимотується не стільки від самого безсоння, скільки від переживань щодо неї. Постійне занепокоєння про те, чи заснемо ми, і часте погляд на годинник, наприклад: «Вже година ночі, а сну все немає!» можуть призвести до нервового виснаження. У таких випадках «бабусині засоби» можуть виявитися марними, і краще звернутися до лікаря.